Ryuuk Ryuuk
579
BLOG

Jeśli PiS chce rozwalić gospodarkę, to uderza w sektor bankowy

Ryuuk Ryuuk Gospodarka Obserwuj notkę 26

Sektor bankowy, jakkolwiek nie cieszy się popularnością, to jest to najważniejszy sektor w naszej gospodarce … taka jest prawda, chociaż niewielu ją ośmiela się powiedzieć.

PiS szykuje się do realizacji jednego ze swych głownych, populistycznych projektów, czyli obłożenia banków dodatkowym podatkiem w wysokości 0,39% od aktywów bankowych. Jest on łatwy do wprowadzenia, nie wywoła powszechnego niezadowolenia (banki nie są lubiane) i teoretycznie może przynieść kilka miliardów. Ale tylko teoretycznie:)

Po pierwsze najpierw należy zauważyć, że banki płacą podatki w Polsce, te z udziałem kapitału zagranicznego również. Polska jest krajem o dużych obciążeniach fiskalnych, zaś sektor bankowy jest najsolidniejszym płatnikiem CIT. Do tego efektywna stopa podatkowa banków jest zawsze wyższa niż owe 19%, zwykle o kilka punktów.

Prócz tego banki są zmuszone do płacenia bardzo dużych składek rocznych i ostrożnościowych na BFG. Te składki szybko rosną i będą rosnąć, bo BFG ma obowiązek zgromadzić w ciągu 9 lat ogromny kapitał (kilkanaście miliardów). Nie muszę też nikogo przekonywać, że grozi nam fala upadłości i postepowań restrukturyzacyjnych, która niewątpliwie wygeneruje duże koszty. Koszty, które poniosą (oczywiście) banki. Już 30 listopada z sektora bankowego wpłynęły dwa miliardy na wypłaty dla depozytariuszów upadłego banku. Nie wolno zapominać o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który ma ruszyć od 2016 roku, a który będzie dysponował przez cały czas (będzie uzupełniany) kwotą 300 mln. Na koniec należy wspomnieć o podatku od transakcji finansowych, którego stawka wynosiłaby 0,14 proc. podstawy dla instrumentów finansowych i 0,07 proc. dla instrumentów pochodnych. One są również w planach:)

Uderzanie w sektor bankowy kolejnymi podatkami, by ułatwić sobie realizację populistycznych zapowiedzi, czy też (coraz bardziej realne) załatanie coraz większej dziury budżetowej, jest głupie i bardzo niebezpieczne.

Banki już teraz analizują scenariusz, która może doprowadzić do absurdalnej sytuacji, w której ich wyniki zostaną gwałtownie pogorszone przez rosnące bez końca obciążenia. By utrzymać pewne wskaźniki na wymaganym poziomie, banki będą musiały je (koszty) przerzucać na klientów … Absurdalnie optymistyczne zapowiedzi pisowskich ekspertów, że ten podatek nie wpłynie na kredytobiorców, świadczą jedynie o ich kwalifikacjach.

Ten nowy podatek nie będzie stanowił kosztów uzyskania przychodów, czyli (teoretycznie) nie powinien obniżyć podstawy opodatkowania i wpłynąć na zyski z tytułu podatku CIT … oczywiście tylko teoretycznie:)

Sposób realizacji zapowiadanego podatku, czy według wysokości aktywów bankowych, wskazuje jasno na to, że najwięcej zapłacą banki, które udzieliły najwięcej kredytów. Jest to zatem karanie tych, którzy mają największy udział w kredytach, zarówno na konsumpcję jak i na inwestycje. Nie muszę mówić, że jest to bardzo niebezpieczne, bo ostatecznie najbardziej obrywa gospodarka. Zamiast wyjść ze spowolnienia gospodarczego, możemy wywołać kryzys.

Oczywiście tego typu podatek (podobny) funkcjonuje w zachodniej Europie, tyle tylko, że wcześniej tam wydatkowano duże kwoty na ratowanie tych banków, z których obecnie się ściąga pieniądze. Wydaje się to nawet słuszne. Do tego podatkiem są obłożone pasywa, nie zaś aktywa. U nas do czegoś takiego, czyli do finansowania banków przez Państwo, nie doszło, więc nie ma sensu ciągnąć bez końca pieniądze z sektora najważniejszego dla gospodarki, który na dodatek jest w porównaniu do innych krajów niewielki.

PiS wzorowało się na Orbanie, co oczywiste. Tylko że nikt nie mówi, iż Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił pomoc finansową dla Węgier, a to z powodu takiego, że ten właśnie podatek nie był oparty na rachunku ekonomicznym.

PiS liczy, że z tego haraczu złapie tak mniej więcej 5 miliardów. Nikt jednak nie oszacował ile można na tym stracić …

Jeśli PiS chce uderzyć w naszą gospodarkę, to znalazł naprawdę dobrą metodę.

Ryuuk
O mnie Ryuuk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka